Koszty – wynikają z zużycia zastosowanych środków dotyczących tylko działalności operacyjnej
Koszty rodzajowe – (wg rodzajów) -> koszty podstawowe
Koszty odpowiadające prostym elementom procesu pracy
Koszty jednorodne które w danym przedsiębiorstwie nie można już rozłożyć na prostsze składniki Bez wykazywania na co te koszty poszły
UKŁAD RODZAJOWY
1) amortyzacja
2) zużycie materiałów i energii
3) usługi obce (remontowe transportowe telekomunikacyjne)
4) podatki i opłaty
5) wynagrodzenia (brutto)
6) Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia na rzecz pracowników
7) Pozostałem koszty (inne) delegacji reklamy
Ewidencja : zespół ewidencji 4 kont (7 kont ale czasem przedsiębiorstwa rozbudowują te konta).
ZESPÓŁ 4:
konto różne konta -> ewidencja kosztów wg rodzajów -> konto koszty wg rodzajów -> przeksięgowanie kosztów wg rodzaju sumami zbiorczymi w końcu roku -> konto wynik finansowy <- przeksięgownie przychodów ze sprzedaży.
Koszty wg rodzajów nie są zbyt dobrym źródłem do podejmowania decyzji gospodarczych. Są to koszty okresu danego przedsiębiorstwa Nie ma tu połączenia kosztów z efektami tych kosztów.
Możemy zbadać strukturę kosztów -> udział poszczególnych kosztów w całości poniesionych kosztów (najczęściej w % ) Dynamika struktury kosztów -> zmiany kosztów w czasie
Koszty wg rodzajów sa planowane. Zestawia się potem koszty planowane z kosztami rzeczywistymi. Pojawiają się odchylenia. Analizujemy te różnice czy są korzystne czy niekorzystne.
Ciężko byłoby samodzielnie w firmie dopilnować wszystkich takich kwestii, rozsądnie jest podjąć współpracę z biurem rachunkowym które będzie służyło pomocą i wsparciem w zakresie kwestii księgowych i rachunkowych. Biurem które takie usługi świadczy jest między innymi https://wzpartners.pl/ . Szczegóły ich oferty można sprawdzić na podanej stronie.
OdpowiedzUsuń