Obrót bezgotówkowy za pośrednictwem banku:
- Czek gotówkowy - papier wartościowy którym wystawca składa dyspozycje wypłaty gotówki z jego rachunku kwoty na która czek został wystawiony okazicielowi albo osobie wskazywanej na czeku.
- polecenie przelewu : dyspozycja złożona przez dłużnika aby BN przelał określona kwotę z jego rachunku na wskazany prze niego rachunek wierzyciela.
- polecenie zapłaty : dyspozycja złożona bankowi przez wierzyciela aby ten przelał określoną kwotę z rachunku dłużnika na rachunek wierzyciela Warunki: -banki maja zawarte stosowne porozumienia -Dłużnik udzielił wierzycielowi upoważnienia -Max kwota pojedynczego polecanie przelewu to: 1000E os. Fizyczna nie prowadząca działalności gosp.; 50000E pozostali dłużnicy.
- czek rozrachunkowy : dokument w którym wystawca czeku zleca bankowi przelanie kwoty na rachunek okaziciela bądź właściciela czeku.
- czek potwierdzony : bank potwierdza istnienie wystarczających środków na rachunku wystawcy
- czek gwarantowany : gwarantuje realizacje nawet w przypadku braku środków na rachunku wystawcy
- akredytywa - wyodrębnienie przez bank na wniosek dłużnika środków na jego rachunku i przekazanie ich do banku wierzyciela w celu dokonania zapłaty za spełnione przez wierzyciela świadczenia.
- rozliczenie planowane – wykorzystywane są przez kontrahentów realizujących stałe i powtarzane usługi Np. sklep – piekarnia . Odbiorca przelewa na rzecz dostawcy w określonym terminie określona kwotę. Na koniec okresu wystawca wystawia fakturę z kwotą rzeczywistych dostaw kwotę faktury porównuje się z rzeczywistymi przelewami.
- okresowe rozliczenie saldami – stosowanie gdy kontrahentami są jednocześnie względem siebie dostawcami i odbiorcami
- kwoty płatnicze:
Kwoty debetowe : posiadacz karty może regulować swoje płatności do wysokości stanu swojego konta
Kwota kredytowa : płatności mogą przekraczać stan konta
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz